[ad_1]

به اعلام خبرنگاران، کارخانه فرآوری و بسته‌بندی عسل کردستان طبق تفاهم‌نامه‌ای که اخیراً بین استاندار کردستان و رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت امضا شد، با همکاری بنیاد برکت و اتحادیه‌ی زنبورداران کردستان راه‌اندازی می‌شود.

این کارخانه در قالب مشارکت اقتصادی اجتماع‌محور طرح آفتاب بنیاد برکت ایجاد می‌شود و سهم مشارکت بنیاد ۴۹ درصد و سهم اتحادیه‌ی زنبورداران کردستان ۵۱ درصد است. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی با اعلام این خبر، گفت: در مجموع ۱۸۵ هزار کلنی زنبور عسل در کردستان وجود دارد که ۹۶ درصد از این تعداد کندو مدرن و چهار درصد کندوها نیز سنتی هستند. 

کریم ذوالفقاری گفت: سالانه در حدود یک هزار و ۱۵۸ تن عسل در این استان تولید می‌شود و چهار هزار و ۷۲۵ نفر در بخش تولید عسل فعالیت دارند که از این تعداد، یک هزار و ۵۰ نفر زنبوردار حرفه‌ای هستند. 

وی اضافه کرد: استان کردستان در تولید عسل از نظر کمی در جایگاه ۱۳ کشور قرار دارد و از نظر کیفیت رتبه‌ی نخست کشور را به خود اختصاص داده است. 

وی یادآور شد: جهاد کشاورزی کردستان برنامه‌ای پنج ساله را برای افزایش تعداد کندوها به ۲ هزار و ۵۰۰ کندو و افزایش ۲ هزار تنی تولید عسل در دست اجرا دارد. 

به گفته‌ وی، در سال جاری بیش از ۴۰۰ نفر در سطح استان در بخش زنبورداری آموزش‌های لازم را فرا گرفته و می‌توانند تسهیلات بانکی ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون ریالی را از صندوق کارآفرینی امید کردستان برای فعالیت در این بخش دریافت کنند. 

وی اضافه کرد: به این افراد پس از شرکت در دوره‌های ۱۵ روزه‌ی تئوری و عملی، پنج کندوی زنبور عسل داده می‌شود و پس از موفقیت در یک دوره به آن‌ها تسهیلات واگذار می‌شود.

استان کردستان با مساحت ۲۹ هزار کیلومتر مربع دارای مناطق جنگلی، کوهستانی و دشت‌های مستعد پرورش زنبور عسل است.

عسل کردستان از لحاظ کیفیت جزو بهترین نوع عسل در کشور بوده و خریداران خوبی در داخل و خارج از کشور دارد.نخستین کارخانه‌ی فرآوری و بسته‌بندی عسل در کردستان ایجاد می‌شود

نخستین کارخانه فرآوری و بسته‌بندی عسل با همکاری و حمایت بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و اتحادیه‌ی زنبورداران کردستان در این استان ایجاد می‌شود.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *