[ad_1]

به اعلام خبرنگاران به نقل از مرکز خبر حوزه، سیّد محمد بطحایی در دیدار با آیت الله العظمی سبحانی که امروز پنج‌شنبه در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد گفت: سال تحصیلی از شنبه آغاز می شود و با آغاز ماه محرم و دفاع مقدس مقارن شده است.

وی گفت: اولین سال تحصیلی است که بنده توفیق خدمت در آموزش و پرورش را دارم در ابتدای این سال خدمت مراجع و علما رسیدیم که سال پرثمری را برای انقلاب و کشور داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: شنبه بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز سال تحصیلی را آغاز می‌کنند و ۹۶۰ هزار کارمند و معلم مشغول خدمت خواهند شد؛ ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی در ۹۰۰ عنوان کتاب درسی توزیع کرده‌ایم.

وی گقت: برنامه‌های تحصیلی در قالب کتاب‌های درسی به اجرا در می‌آید؛ سندی در آموزش و پرورش به عنوان سند تحول بنیادین وجود دارد و جزو معدود اسنادی است که کلی گویی و چشم انداز را بیان نکرده است، بلکه لایه ها و راهکارهای عملیاتی را پیش بینی کرده است

بطحایی اظهار کرد: تعدادی از زیر نظام‌های سند شامل، سه زیر نظام در ماه های اخیر آماده می شود؛ این سند مسیر تحول در نظام آموزش و پرورش را روشن کرده است و تا حدود زیادی مشخص کرده است که از چه مسیری برای تحول در نظام آموزش و پرورش حرکت کنیم، خروجی‌های ما دانش آموزانی است که در حال تحصیل هستند، و شایسته  هرکدام یک شهروند ایرانی اسلامی با انتظارات نظام باشند.

سند تحول بنیادین در عمل با موانعی مواجه است

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: سند تحول بنیادین در عمل با موانعی مواجه است که بخشی از آن مرتبط به منابع انسانی و اقتصادی است؛ حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به صورت ظریف گله مندی خود را از این نقیص‌ها اعلام کردند که چرا این سند مستقر نمی شود.

وی گفت: امیدواریم با لطف خداوند این سند را مستقر کنیم و از منابع آن در نظام آموزشی کشور استفاده کنیم.

بطحایی اظهار کرد: دو محور در سال تحصیلی پیاده خواهیم کرد، زیرا چشم امید جامعه برای رستگاری به آموزش و پرورش است؛ اینکه آموزش و پرورش به سطحی برسد که علاوه بر متدین کردن دانش آموزان آنها را با نیازهای اجتماعی نیز بیشتر آشنا کند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: امروز فضای مجازی و هجمه هایی که دشمنان دین و ایمان مردم از این طریق وارد می کنند، تهدیداتی دارد که باید دانش آموزان در مقابل آن محافظت و مقاومت داشته باشند؛ به همین خاطر به دنبال آن هستیم که در سال تحصیلی  جدید دانش آموزان با نیازهای فردی و اجتماعی خود بیشتر آشنا شوند.

وی گقت: بخش دوم، روش اداره آموزش و پرورش است؛ در وضعیت موجود با توجه به اینکه از امکانات همیشه گله مند بودیم، ولی بودجه های دولتی نیز به خوبی استفاده نمی شود و اتلاف سرمایه‌ها هنوز وجود دارد و دلیل اصلی آن عدم اصلاح روند مدیریت منابع، کم بودن اختیارات به مدارس و … می باشد.

انس دانش آموزان با مفاهیم قرآنی، از سیاست‌های تدوین کتب دینی است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی وزارت آموزش و پرورش نیز در این دیدار گفت: امسال ۹۰۰ عنوان کتاب درسی در آموزش و پرورش داریم که در تجدید نظرآنان  به پایه ۱۱ رسیدیم.

حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان گفت: در تجدید نظر به دنبال آن هستیم بحث تفکر، ایمان و عمل و اخلاق که در سند تحول بنیادین آمده است را ارتقاء دهیم و به متون آموزشی نگاه قرآنی داشته باشیم.

وی گفت: در کتاب‌های درسی پیشین درس‌هایی چون؛ باران می بارید و انسان متولد می شد، تدریس می گردید، ولی از علت فاعلی خبری نبود، در صورتی که  در قرآن کریم علت غایی آن ذکر شده است، و ما در آموزش و پرورش به دنبال تحقق این ارزش‌ها هستیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: امسال ۴۰ عنوان مجله با ۳۵ میلیون تیراژ در سال برای فرهنگیان منتشر کردیم.

وی گفت: برای انس دانش آموزان به قرآن، علاوه بر تسلط به روخوانی و روان خوانی، آنان را نیز با مفاهیم قرآن آشنا می‌کنیم و به همین دلیل درس عربی را به زبان قرآن مبدل می‌کنیم که دانش آموز در خدمت قرآن باشد.

حجت الاسلام بهرام محمدیان گفت: تعلیمات دینی را از مباحث فلسفی محض به مباحث قرآنی از جمله معاد و توحید تبدیل شده است و همه ساله کتب جدید را خدمت مراجع تقدیم می کنیم تا رهنمودهای لازم را بفرمایند. 

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *