[ad_1]

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: چند سالی است که مساله افزایش جمعیت سالمندی در کشور با استناد به آمارهای حاصل از دو سرشماری اخیر مطرح و نگرانی هایی در این رابطه عنوان می شود. این افزایش ناشی از بالا رفتن سن مرگ و میر و امید به زندگی به دلیل ارتقای خدمات بهداشتی و درمانی، سواد سلامت و رفاه نسبت به دهه های قبل و کاهش موالید است.

دغدغه هایی که در رابطه با آمار جمعیت سالمندی در کشور وجود دارد از سویی به افزایش این نرخ در سال های آتی و مشکلات ناشی از پیر شدن جمعیت و نیروی انسانی بازمی گردد و از سوی دیگر نظر به ضرورت فراهم سازی زیرساخت مناسب برای خدمات به این قشر از جامعه که در حال افزایش نیز هستند دارد.

طبق پیش بینی های کارشناسان و صاحب نظران بر مبنای آمارهای موجود، طی ۳۰ سال آینده ۳۳درصد جمعیت کشور بالای ۶۰ سال سن خواهند داشت که آمار بسیار بالایی بوده و این در حالی است که در سال ۹۴، هشت درصد جمعیت کشور سالمند بودند.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز با شش میلیون سالمند در کشور مواجه هستیم که در آینده‌ای نه چندان دور، این رقم به ۳۰ میلیون نفر خواهد رسید و این مهم سیاست گذاری های معطوف به ساماندهی مساله سالمندی کشور را می طلبد.

همچنین براساس سرشماری سال ۹۵، استان مرکزی از نظر متوسط سنی جمعیت، با دارا بودن میانگین سنی ۳۱ سال، بعد از دو استان گیلان و مازندران، سومین استان پیر کشور است که قطعا این روند افزایش میانگین سنی جمعیت در دهه های آتی این استان صنعتی را که برای تولید و اشتغال نیاز به نیروی انسانی جوان دارد، با مشکلات عدیده مواجه خواهد کرد.

علاوه بر موضوع سیاست گذاری و برنامه ریزی برای ارائه خدمات مطلوب و جامع به سالمندان، مساله دیگری که در این میان رخ می نمایند اصلاح و ارتقای فرهنگ رفتار با سالمندان است، دغدغه ای که امروز بیش از هر زمان وجود دارد و شاهد آن هستیم که سالمندان علاوه بر مشکلات جسمی و بیماری های ناشی از کهولت سن، گاها دچار مشکلات روحی به سبب عدم آگاهی صحیح اطرافیان و خانواده خود از رفتار صحیح با وی هستند.

مسائل ذکر شده و بسیاری از دیگر دغدغه های این حوزه، سبب شده که صاحب نظران در رابطه با مشکلات ناشی از افزایش سالمندی در کشور هشدار داده و خواهان برنامه ریزی اصولی برای مدیریت صحیح مساله باشند تا این دغدغه در سال های آتی تبدیل به بحران نشود.

نرخ سالمندی در استان مرکزی ۲درصد بالاتر از میانگین کشور است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در رابطه با موضوع افزایش جمعیت سالمند در کشور و استان گفت: مطابق آمار، هم اکنون ۸.۲ درصد از جمعیت کشور را سالمندان شامل می شوند و این در حالی است که جمعیت سالمند استان مرکزی ۱۰.۲۶ درصد و بیش از دو درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

غلامرضا فتح آبادی گفت: طی دهه اخیر، سهم جمعیت ۶۵ ساله و بیشتر در کشور و به تبع آن استان مرکزی افزایش یافته و مطابق پیش بینی ها، در ۳۰ سال آینده جمعیت سالمند ایران همچنان روند افزایشی خواهد داشت.

وی بیان کرد: این افزایش جمعیت در گروه میانسالان که شامل سنین ۳۰ تا ۶۴ سال هستند نیز مشهود است به نحوی که سهم آنها از کل جمعیت ایران به ۴۴.۸درصد رسیده و در حقیقت بیش از نیمی از جمعیت کنونی کشور را افراد میانسال و سالمند تشکیل می‌دهند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اضافه ساخت: با توجه به اینکه سالمندی در کشور روندی افزایشی دارد، پس باید این قشر و کیفیت زندگی آن ها مورد توجه قرار گیرد و همچنین به کیفیت زندگی در میانسالی توجه شود تا در قشر سالمند نیز شاهد مسائل و مشکلات کمتری در رابطه با سلامت آنها باشیم.

فتح آبادی با اشاره به مشکلات پیش‌ روی سالمندان گفت: یک چهارم سالمندان توانایی لازم برای انجام امور شخصی مانند غذا خوردن، دستشویی و حمام رفتن، خرید مواد غذایی و دارو، انجام امور منزل، تعویض لباس خود و… را ندارند و این یکی از مهم‌ترین مشکلات این افراد به شمار می‌رود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر سالمندان استان سالانه حدود ۱۵ بار به پزشک مراجعه کرده و حداقل یک بار در مراکز درمانی بستری می‌شوند، بنابراین باید برای ارتقای سلامت آنان، امکانات بهداشتی و درمانی تقویت شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی تصریح کرد: افزایش آگاهی خانواده‌ها از ویژگی های سالمندی، تدوین قوانین کارشناسی در این رابطه با توجه به وضعیت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور و افزایش سطح آگاهی سالمندان به ویژه از نظر بهداشتی و پزشکی، نقش مهمی در کاهش مشکلات سالمندان دارد.

فتح آبای اضافه کرد: همچنین استفاده از توان سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه، مناسب‌سازی محیط شهری برای سهولت تردد سالمندان، گسترش خدمات سالمندی بیمه‌های اجتماعی، تدارک برنامه‌های تفریحی، سیاحتی، ورزشی برای این قشر، گسترش چتر حمایتی از سالمندان بی‌ بضاعت و تقویت امکانات مراکز نگهداری از سالمندان در کاهش مشکلات آنان تاثیر به سزایی دارد و در حقیقت برنامه ریزی ها بایستی هم در مسیر رفع مشکلات مادی و هم تامین سلامت روحی سالمندان پیگیری شود.

جامعه دچار ناآگاهی از نحوه رفتار مناسب با سالمندان است

بهروز رفیعی، مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه استان مرکزی رتبه سوم کشور را در نرخ سالمندی دارد، اظهار داشت: طبق آمار هم اکنون ۱۴۱هزار نفر در استان مرکزی سالمند هستند.

وی بیان کرد: همچنین تعداد زیادی از جمعیت این استان هم اکنون در سنین میانسالی به سر می برند که پیش بینی می شود در دهه های آینده افزایش شدید نرخ سالمندی را در استان مرکزی شاهد باشیم.

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: طبق پیش بینی های انجام شده، در سال ۲۰۲۵، بیش از ۱۷ درصد جمعیت استان مرکزی سالمند خواهند بود.

رفیعی با بیان اینکه جمعیت سالمند کشور گنجینه ای از معرفت، تجربه و عقلانیت بوده و نیازمند رسیدگی و توجه هستند، اضافه ساخت: همانطور که طب کودک وجود دارد باید طب سالمندی و پرستاران متخصص سالمندان نیز برای رفع نیازهای این قشر وجود داشته باشد و لازم است دستگاه های مرتبط همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند تا خدمات در حوزه سالمندی تقویت شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی عنوان کرد: طبق برآوردهای انجام شده نیازهای اساسی سالمندان به سه گروه نیازهای مالی، بهداشتی- درمانی و روحی- روانی تقسیم می شوند که باید برنامه ریزی لازم برای رفع نیازمندی های این قشر صورت پذیرد.

وی ادامه داد: در حال  حاضر هشت خانه سالمند و دو مرکز روزانه سالمندان در استان مرکزی فعال هستند و در شهرستان های استان نیز در صورت درخواست برای ایجاد مرکز روزانه سالمندان، همکاری و مساعدت لازم را انجام خواهیم داد.

رفیعی اضافه کرد: در مراکز روزانه سالمندان، خدمات توانبخشی، آموزشی و شیوه های سبک زندگی سالمندی ارائه شده و در این مراکز تلاش داریم حتی الامکان سلامت روحی و جسمی این قشر نیز تقویت شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: خانه سالمند برای نگهداری سالمندان بی سرپرست، مجهول الهویه و در واقع افرادی است که خانواده ای در کنار خود ندارند، در حالی که شاهد هستیم سالمندانی به  این مرکز مراجعه می کنند که دارای فرزند و خانواده در کنار خود هستند، همچنین بسیاری از این افراد از لحاظ روحی شرایط مناسبی ندارند.

وی ضمن بیان اینکه سالمند به عنوان شهروند ارشد است و همه تلاش های لازم برای تکریم و احترام هرچه بیشتر این قشر باید انجام پذیرد، گفت: در حال حاضر سالمند آزاری در کشور آمار مطلوبی ندارد و بعد از کودک آزاری و همسر آزاری، شاهد آمار بالای تماس های اورژانس اجتماعی بهزیستی در رابطه با سالمندآزاری هستیم، درک شرایط سالمندی نیازمند اقدام فرهنگی گسترده ازسوی دستگاه های مرتبط برای اگاه سازی شهروندان و خانواده ها است.

در مباحث حوزه جمعیت شناسی «انفجار سالمندی» به شرایطی اطلاق می شود که ۲۱ درصد جمعیت یک کشور را سالمندان تشکیل دهند، به نظر می رسد کشور ما و استان مرکزی نیز با این پدیده فاصله چندانی ندارد و در دهه های اخیر این اتفاق که جلوگیری از آن نیز ممکن نیست، رخ خواهد داد، بنابراین باید از همین امروز برنامه‌ریزی و اقدامات لازم را در همه زمینه ها آغاز کنیم، تا در شرایطی که با بحران سالمندی روبرو شدیم، حتی الامکان مسائل ناشی از این قضیه مدیریت و ساماندهی شود و با کمترین مشکل روبرو باشیم.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *