[ad_1]

رئیس سازمان محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد توان تحقیقاتی دانشگاه‌ها بلا استفاده است، گفت: دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی پتانسیل و توانمندی بسیار بالایی در حل مشکلات کشور دارند که متاسفانه بعد از انقلاب، جمهوری اسلامی بیشترین ضرر را در بهره‌گیری از این توانمندی متقبل شده است.

به اعلام منابع خبری، دکتر عیسی کلانتری در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاهها، موسسات آموزشی – پژوهشی و پارکهای علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز که امروز در سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، با تاکید بر اینکه از گذشته قرار نبود محیط زیست در کشور به طور جدی وجود داشته باشد، تاکید کرد: متاسفانه ما تصور میکردیم میتوانیم با ۳۰۰۰ محیط بان موجود، محیط زیست کشور را حفظ کنیم در واقع از همان قدیم قرار نبود این حوزه به طور جدی وجود داشته باشد چرا که نمیشود با بودجه معادل ۳ درصد بودجه شهرداری تهران محیط زیست را حفظ کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: بودجهای که به محیط زیست اختصاص پیدا میکند، معادل یکپنجم کمک دولت به مناطق آزاد تجاری کشور است. در واقع در حال حاضر ۵۲۰ میلیارد تومان به حوزه محیط زیست بودجه اختصاص داده میشود درحالیکه سالانه ۲۵۰۰ میلیارد تومان به مناطق آزاد کشور کمک بلاعوض صورت میگیرد. بنابراین این اقدام برای محیط زیست کشور یک نوع شوخی به حساب میآید.

رئیس سازمان محیط زیست کشور اضافه کرد: ما معتقد هستیم با این سازمان نمیشود محیط زیست کشور را حفظ کرد و باید دنبال راهکارهای دیگر باشیم. با توجه به اینکه با توان دانشگاهها در مسائل علمی و تحقیقاتی آشنا هستم، این مراکز میتوانند به کمک محیط زیست کشور بیایند.

دکتر کلانتری اضافه کرد: بعد از اینکه معضل دریاچه ارومیه به دانشگاه شریف سپرده شد این نکته ثابت شد که این مراکز میتوانند در حل مسائل محیط زیستی موثر باشند. متاسفانه در حال حاضر ۷۰ درصد توان تحقیقاتی دانشگاههای کشور بلا استفاده است و از آن استفاده لازم صورت نمیگیرد  و بعد از انقلاب، جمهوری اسلامی ایران در عدم استفاده از این توان متحمل ضررهای زیادی شده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: تصمیم ما این است که ارزیابی پروژههای تحقیقاتی در حوزه محیط زیست به دانشگاههای مادر در استانهای کشور داده شود تا بتوانند با رویکرد علمی مسائل و مشکلات را حل کنند.

وی آمارهای تکاندهندهای از وضعیت مخرب محیط زیست در ایران ارائه داد و گفت: از آنجایی که ما مایل هستیم جزو اولینها در جهان قرار بگیریم باید عنوان کنیم که در حوزه محیط زیست وضعیت وحشتناکی داریم و ایران جزو کشورهای اول در تخریب منابع ژنتیکی (گیاهی و حیوانی) و همچنین در رتبه اول تخریب منابع گیاهی قرار دارد. ضمن اینکه کشور ما رتبه اول جهان در استفاده نامناسب از آبهای کشور دارد و بر اساس استانداردهای بینالمللی وضعیت ایران در این زمینه مناسب نیست.

به گفته معاون رئیس جمهور، بر اساس استانداردهای جهانی کشورها با پذیرش خطراتی تنها حق دارند حدود ۴۰ درصد از آبهای تجدیدپذیر خود را استفاده کنند درحالیکه این وضعیت در ایران به ۱۱۰ درصد میرسد و این آمارها نوعی فاجعه برای کشور به شمار میرود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ایران از نظر تولید زباله جزو ۲۰ کشور دنیا قرار دارد، گفت: در ایران هر نفر روزانه یک کیلو زباله تولید میکند و ایران در این زمینه نیز آمار خوبی را به خود اختصاص نداده است.

دکتر کلانتری با تاکید بر اینکه شمال کشور بر اثر فشار پسماندهها از بین میرود، گفت: روزانه چهار تا شش لیتر شیره زباله به باتلاق انزلی وارد میشود و وضعیت شمال کشور از محیط زیستی بسیار نامناسب است.

دکتر کلانتری با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد آلودگیهای تهران ناشی از وسایل حمل و نقل میباشد، گفت: این میزان مربوط به کامیونهای بالای ۱۰ سال است که شبانه وارد تهران میشود و قبل از طلوع آفتاب از شهر خارج میشود بنابراین وضعیت خوبی در پایتخت در حوزه حمل و نقل و همچنین آب و هوا شاهد نیستیم.

رئیس سازمان محیط زیست در اتمام بر پتانسیل و توانمندی دانشگاهها در حل معضلات محیط زیستی کشور تاکید کرد و گفت: سازمان محیط زیست برای حل معضلات این حوزه حاضر است بسیاری از اختیارات را در زمینه نظارت و ارزیابی به دانشگاهها محول کند. چرا که اعتقاد داریم توانمندی و پتانسیل بالایی در این عرصه برای حل مشکلات فعلی محیط زیستی کشور وجود دارد.

انتهای پیام

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *