[ad_1]

با توجه به اخبار رسیده از منابع معتبر، حسن قشقاوی ظهر دوشنبه در گفتگویی با اشاره به اینکه از دستگاه دپیلماسی انتظار تسهیل و برطرف کردن نواقص نسبت به سال گذشته می رود، اظهار کرد: امسال شاهد این موضوع بوده ایم و اربعین امسال دارای ویژگی های خاصی نسبت به سال گذشته است.

وی با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته برای اربعین امسال، گفت: افزایش اعتبار ویزا به مدت سه ماه و حذف دلار از چرخه دریافت ویزا برای عراق برخی از این اقدامات است.

 صدور ویزا انفرادی سبب جلوگیری از معطلی زائران در مرزها

رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه استفاده از دلار برای صدور ویزا سبب ایجاد التهاب در بازار در صورت تقاضای زیاد و افزایش هزینه می شد، گفت: این التهاب تنها مختص اربعین نبوده و بر کل اقتصاد ملی تأثیرات منفی می گذارد که امسال قیمت ثابت ۱۷۰ هزار تومان با همکاری دولت، سفارت خانه عراق و ایران تعیین شد.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از اقدامات در اربعین امسال صدور ویزای انفرادی بوده است، اضافه کرد: سال ها ویزا به صورت مانیفستی صادر می شد که در تحلیل و ارزیابی ورود و خروج در مرزها به این نتیجه رسیدیم که صدور ویزاهای دست جمعی و گروهی سبب ایجاد ازدحام و تجمع در مرزها می شد.

قشقاوی با تأکید براینکه خوشبختانه با صدور ویزای انفرادی هیچ معطلی در مرزها وجود ندارد، تصریح کرد: همچنین امسال تلاش شد که افراد بدون ویزا و گذرنامه از مرز خارج نشوند.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته شاهد ازدحام زیاد در پایانه های مرزی در این زمینه بوده ایم، گفت: نجابت ذاتی ناجا با زائران اربعین حسینی گاها سبب سوء استفاده برخی از این افراد در سال های گذشته و بی احترامی به این عزیزان شده بود.

بازگردانند بیش از ۲۱ هزار زائر بدون مدرک قانونی با ۱۵۰ اتوبوس 

رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین در ادامه با اشاره به اینکه یکی از پرونده های کنسولی که مرتب با عراق داریم زندانی شدن افرادی است که بدون ویزا وارد این کشور شده اند، گفت: این موضوع انرژی زیادی از سفارتخانه و سرکنسولگری های ایران تا ماه ها بعداز اربعین، می گیرد.

وی به تدابیر نیروهای ناجا در این زمینه به ویژه در مرز مهران که بیشترین تردد را دارد اشاره و اضافه کرد: امسال با ابتکارات نیروی انتظامی تقریبا ۹ لایه ایجاد شده تا از تردد افراد بدون مدارک قانونی جلوگیری شود.

قشقاوی تصریح کرد: بیش از ۲۱ هزار نفر زائر بدون ویزا و گذرنامه از مرزها با ۱۵۰ اتوبوس به عقب بازگرداننده شده اند.

وی با بیان اینکه اعتبار و عزت ما این بوده که در یک فضای امن، منظم و قانونمندی شاهد تردد زائران به آن سوی مرزها و شرکت در همایش اربعین حسینی (ع) باشیم، یادآورشد: دستگاه دپیلماسی نیز به عنوان تسهیل کننده در این زمینه حضور فعال داشته است.

پاسخ مثبت به همه درخواست های صدور ویزا

رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار روادید صادر شده که این آمار افزایش می یابد، گفت: مدیریت زمان بسیار عالی بوده و در این میان ۱۷ مرکز کنسولی با ۸۰ مأمور موقت و ثابت کنسولی سفارتخانه عراق تلاش کردند.

وی به تعطیلی سه تا چهار دفتر به دلیل نداشتن نیاز و جلو بودن از زمان اشاره کرد و گفت: تمام درخواست های ویزا پاسخ مثبت داده شده و احتمال می دهیم تا فردا غروب نیز بقیه دفاتر طبق قرار سفارت و سرکنسولگری تا چند روز دیگر فعالیت داشته باشند.

قشقاوی با بیان اینکه می توان تقریبا با افتخار به هموطنان عزیز اطلاع داد که کار صدور ویزا تمام شده است، تصریح کرد: با موفقیت تمام درخواست های ویزا پاسخ داده شده است.

وی به وضعیت زائران پاکستانی و افغانستانی و عراقی نیز اشاره کرد و یادآورشد: امسال با کمک نیروی انتظامی این عزیزان با همان دفترچه های مسافرتی تردد کردند و همچنین کارت تردد برای زائران عراقی صادر شده بود تا عبور آنها تسهیل شود.

رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین با تأکید براینکه ساماندهی اتباع خارجی که مورد توجه مراجع تقلید داخلی و عراقی بود انجام شد، ادامه داد: به غیر از ۲۴ ساعت مشکل نسبی برای اتباع پاکستانی در مرز میرجاوه خوشبختانه این موضوع ساماندهی و برطرف شد.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *