در یکی دوماه اخیر ، ساکنین اغلب شهرهای ایران زمین لرزه هایی را حس کرده اند که شدت هایی متفاوت داشته اند . اما دلیل این زلزله ها چیست؟

در یکی دو ماه اخیر بیش از هر زمان دیگری زمین لرزه هایی با شدت های مختلف در سرتاسر کشورمان رخ داده است که علاوه بر ایجاد رعب و وحشت میان مردم ، باعث گمانه زنی ها و شایعاتی نیز شده است . برخی این لرزه ها را به هارپ و آزمایشگاه زیرزمینی نسبت داده اند ، برخی سایت های بیگانه و ضد نظام عامل این لرزه ها را روسیه می دانند ! اما دلیل واقعی اینهمه لرزش در این مدت زمان کوتاه چیست؟

آنچه که مسلم است ، کشور ما یک کشور زلزله خیز است که تقریباً در سرتاسر آن و بجز نقاطی از کویر لوت و کویر مرکزی که خالی از سکنه نیز می باشند ، گسل هایی فعال وجود دارد . با علم به این موضوع می توان این زمین لرزه ها را رخدادی طبیعی و عادی دانست !

اما این موضوع که تمامی گسل های ایران بطور هماهنگ فعال شده اند کمی جای بحث دارد که آن را هم می توان به تغییرات تکتونیکی زمین و جابه جایی لایه های زمین پس از زلزله های بزرگی چون زلزله کرمانشاه نسبت داد .

تنها چیزی که می توان انتظار داشت این است که تمامی افراد می بایست در هنگام زمین لرزه آرامش خود را حفط نموده و تنها به نقاط امن پناه ببرند تا بتوانند حافظ جان خود و عزیزانشان باشند .

در پایان امیدواریم که دیگر شاهد زمین لرزه هایی با شدت بالا در کشور عزیزمان نباشیم .

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *