مدیر اجرایی پروژه احیای دریاچه ارومیه و رئیس اداره جنگل‌داری اداره‌کل منابع طبیعی آذربایجان‌غربی گفت: بیش از 99 درصد کانون‌های ریزگرد ناشی از خشکی دریاچه ارومیه در محدوده حاکمیتی منابع طبیعی این استان مهار شده است.

 «مجید موسی‌زاده» در گفت‌وگو با  ایسنا با بیان این‌که ارومیه، میاندوآب و سلماس 3 کانون اصلی ریزگرد در عرصه‌های منابع طبیعی بشمار می‌آید، افزود: 47 هزار هکتار کانون ریزگرد عرصه منابع طبیعی در حاشیه غربی دریاچه ارومیه شناسایی شده که 20 درصد تحت حاکمیت منابع طبیعی و مابقی تحت حاکمیت محیط زیست است که با اقدامات انجام شده 99 درصد کانون‌های ریزگرد ناشی از خشکی دریاچه ارومیه در محدوده حاکمیتی منابع طبیعی این استان مهار شده است.

وی ادامه داد: 6500 هکتار کانون اصلی ریزگرد تحت حاکمیت عرصه منابع طبیعی مهار و 200 هزار هکتار از سامانه عرفی مشرف به دریاچه ارومیه با ساماندهی چرا و قرق بیابان‌زدایی شده‌اند.

موسی‌زاده کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را برای احیای دریاچه ارومیه ضروری دانست و گفت: سهم حق آبه دریاچه ارومیه باید از طریق اجرای روشهای نوین آبیاری در بخش کشاورزی به دریاچه ارومیه برگردد.

وی با بیان اهمیت مشارکت جوامع محلی در احیا دریاچه ارومیه، تصریح کرد: موفقیت در اجرای طرح های برنامه ریزی شده برای احیای دریاچه ارومیه نیازمند مشارکت مردم، کشاورزان وجوامع محلی است.

منبع: بیتوته

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

One thought on “مهار 99 درصدی ریزگردها در حاشیه دریاچه ارومیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *